25 Kasım 2015 Çarşamba 08:27
TEOG Ne Zaman Yapılacak? TEOG Sonuçları Ne Zaman Açıklanır? TEOG Puan Hesaplama
 TEOG kapsamında yapılacak olan ortak sınavlar, yurt içinde 970 merkezde, 16 bin 237 okulda, 91 bin 349 salonda yapılacak. Yurt dışında ise 7 ülkede, 14 merkezde, 22 okulda gerçekleştirilecek olan merkezi ortak sınavlarda 200 bin öğretmen görev yapacak.
Sınav öncesinde gerekçelerini belgelendiren 1 öğrenci cezaevinde, 1 öğrenci hastanede, 152 öğrenci evde, 9 bin 317 öğrenci tek kişilik sınıfta sınava girecek.

1. DÖNEM SINAVLARI HANGİ GÜN SAAT KAÇTA YAPILACAK?

TEOG kapsamında gerçekleştirelecek olan birinci dönem sınavları, 25 ve 26 Kasım'da yapılacak. Sınav, yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde Çarşamba ve Perşembe günleri yapılacak oturumlarda 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak. Teneffüs aralarının 20 dakika olacağı sınavlar tüm merkezlerde eş zamanlı olarak yapılacak. 

MEB tarafından yapılan açıklamada 1. dönem TEOG kapsamındaki mazeret sınavlarının 12-13 Aralık 2015'de yapılacağı duyuruldu. Sınav sonuçlarının 2016 Ocak ayında açıklanması bekleniyor.

2. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

2. dönem ortak sınavları 27 ve 28 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilecek. 2. dönem sınavlarının mazeret sınavları ise 14 ve 15 Mayıs 2016'da yapılacak.
TEOG'DA HANGİ DERSTEN KAÇ SORU GELECEK?

8. sınıf öğrencileri için düzenlenen TEOG sınavlarının ilk gününde Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin sınavları yapılacak. İkinci günde ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil'den sınav olacaklar.

Sınavda her dersten 20'şer soru sorulacak. Sınava girecek öğrenciler toplam 120 sorudan sorumlu olacak.

SINAVLARDA KAÇ DAKİKA SÜRE VERİLECEK?

Sınavlarda, öğrencilere her ders için 40 dakika süre verilecek. TEOG sınavlarında soru başına 2 dakika düşecek.

SINAV GÜNÜ OKULLAR TATİL OLACAK MI?

TEOG sınavlarının yapıldığı günlerde sınavların yapıldığı okulda diğer öğrenciler ders işleyemeyecek. Sınava girmeyen öğrenciler için 25 ve 26 Kasım günleri okullar tatil olacak. 
TEOG PUANI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yılsonu Başarı Puanı
Yılsonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yılsonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade eder. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılır.

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı
Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.

Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması
Öğrencilerin 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır.

TEOG SONUÇLARI BAŞARI İÇİN İPUÇLARI

Paniklemeyin: Sevgili öğrenciler, çoğunuz dönem içinde birçok sınava girdiniz, geçen yıl çıkan soruları incelediniz ve çözdünüz. Gireceğiniz sınav, bunlardan farklı olmayacak. Korkmanıza gerek yok. Deneme sınavlarında karşılaştığınız sorulardan daha kolay sorularla karşılaşacaksınız.
Ne Çok Hızlı Ne Çok Yavaş: Hız ve tutarlılık arasında denge kurmanız büyük önem taşıyor. Soruları çok hızlı yanıtlayıp bunun neticesinde bol hata yapmak doğru olmadığı gibi, aşırı titiz davranıp her soru üzerinde gereğinden fazla zaman harcamanız da yanlış olur. Hızlı ama isabetli olmak, sınavda başarılı olmanın en önemli unsurudur.
Derin Nefes Alın: Sınava başladığınız anda her şeyi unuttuğunuz duygusuna kapılabilirsiniz. Bu, geçici bir durumdur. Sınava giren her aday bu durumla karşılaşabilir. Dert etmeyin, geçer. Birkaç soruyu yanıtladıktan sonra bu duygu kendiliğinden yok olur.
Zor Soruyla Uğraşmayın: Size önemli bir ipucu: Zor sorularla uğraşıp vakit kaybetmek yerine, o süre zarfında 3 kolay soruyu yanıtlamanız daha akıllıca olur. Şunu unutmayın: Zor soruların da, kolay soruların da puan değeri aynıdır; her ikisi de size aynı puanı kazandırır, dolayısıyla kısa sürede ne kadar çok doğru soru yaparsanız, o kadar iyi olur.
Önce Kolay Sorulardan Başlayın: Yanıtlamaya hemen ilk sorudan başlamayın. Sınava başlayan her aday hemen ilk sorudan başlar. Oysa birinci sorudan başlayacaksınız diye bir kural yok. Ya ilk soru, zor soruysa... Moraliniz bozulacak, her şey birbirine karışacak. Önce testin bütün sorularını gözden geçirin. 1-2 dakikanızı bu işe ayırın. Bu, zaman kaybı değildir. Bu tarama işlemi, o bölümdeki soruların genel yapısını görmenizi, testin yapısındaki değişikliklere hazırlıklı olmanızı sağlar.
Çözemediyseniz Takılmayın: Bir soruyu belli bir süre geçtiği halde çözemiyorsanız, o soru üzerinde daha fazla uğraşmayın yani sorularla savaşmayın. Önemli olan sınırlı sürede olabildiğince çok soru çözmektir. Akıllı davranın, çözemediğiniz, zorlandığınız soruyu atlayın. Eğer zamanınız artarsa o soruya geri dönersiniz. İlk etapta kolay ve normal düzeydeki soruları yanıtlayın. Böylelikle hem moralinizi yükseltmiş olursunuz hem de zamandan kazanırsınız. Zor ve çok zor soruları yanıtlamak için daha fazla zamanınız kalır.
Aceleci Davranmayın: Doğru yanıtı bulduğunuzu zannederek diğer seçeneklere bakmamanız sizin zararınıza olur. Mutlaka sorunun bütün seçeneklerini okuyun. Bu, zaman kaybı değildir. Yanıtınız doğru olsa bile mutlaka diğer seçenekleri de okuyun.
Kısa Molalar Verin: Aynı soruyu veya aynı satırları tekrar tekrar okuyorsanız, zihninizin dinlenmeye ihtiyacı var demektir. Kalemi, kağıdı bir kenara bırakın, gözlerinizi kapatın ve arkanıza yaslanın. İşlerin iyi gittiğini kendinize telkin edin. Dinlendiğiniz bu süreyi, kayıp zaman olarak değerlendirmeyin. Bunu bir yenilenme, güç toplama süreci olarak düşünün.
Karışık Görünen Sorulardan Korkmayın: Soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu, sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu nedenle ilk etapta karmaşık gibi görünen ve uzun metinli sorular, daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır.
Önce Soruyu Okuyun: Paragraf tipli sorularda paragraftan önce soru kökünü okuyun. Böylelikle zihin, sorulan soruya göre paragrafı okuma eğiliminde olur.
Altı Çizili ve Koyu Renkli İfadelere Dikkat: Soru kökü bazen ‘olamaz’, ‘değildir’, ‘yanlıştır’ veya ‘-mamalıdır’ gibi olumsuz ifadeler taşıyabilir. Zihin hep olumlu soru kalıplarına şartlandığından, sorudaki olumsuz ifadeler gözden kaçabilir. Altı çizili ve koyu yazılan ifadelere dikkat edin.
Son Güncelleme: 25.11.2015 08:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.