08 Şubat 2015 Pazar 02:34
İnsanın Genetik Sırrı Çözülüyor, Reçeteler Artık Tarih Olacak!
 O kadar gelişimiş teknolojiye rağmen halen Kanser ve AIDS gibi hastalıklara çare bulunamadı. Bu yüzden büyük şirketler milyonlarca liralık fonlar ile büyük keşifler yapmaya hazırlanıyor. İnsanın genetik sırrını çözerek ölümsüzlüğe giden yolda büyük bir adım atmak istiyorlar. Eğer genetik sır çözülürse reçeteler de tarih olacak.

İnsanın amansız hastalıklarla mücadelesi tüm hızıyla devam ediyor. ABD'den Güney Kore'ye, Çin'den Güney Afrika'ya kadar pek çok şirket ve özel kuruluş genetik alanına yaptıkları yatırımlarla AIDS ve kanser gibi kesin tedavisi henüz olmayan hastalıkları yenip ölümsüzlüğe giden yolda avantaj sağlamaya çalışıyor.

DOLAR VE EURO FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN
ARTIK ÇOK UCUZ

Habertürk'ün haberine göre, bilim insanları yaklaşık 15 yıl önce ilk defa insanın genetik haritasını yayınladıklarında bu yoldaki en büyük adım atılmış oldu. O tarihte yıllar süren ve yaklaşık 1 milyar dolara mal olan bu araştırma artık sadece birkaç saat içerisinde bin dolara yapılabiliyor.

DOĞMADAN TEDAVİ

Eğer elde edilen verilerin şifresi çözülebilirse kişisel tedaviye yönelik tıp tarihinde tamamen yeni bir sayfa açılırken pek çok rahatsızlık daha anne karnında ortadan kaldırılacak. Ama tüm gelişmelere rağmen o noktaya gelmek i çin daha çok ama çok çalışmak gerekecek. Zira araştırmacıların üstesinden gelmesi gereken rakam dağları, araştırmalar derinleştikçe yükseliyor. Öyle ki insan bedeninde yaklaşık 100 trilyon hücre bulunuyor. Bu hücrelerin her birinin içerisinde ise 46 kromozom var. Bu kromozomların 23'ü anneden, 23'ü de babadan geliyor.

SORU İŞARETLERİ ARTIYOR

Kromozomlar ise 3 milyar DNA (deoksiribo nükleik asit) baz çiftinin proteinlerle birleşmesiyle paketler halinde çalışıyor. Bu paketlerin içerisinde de sayıları 25 bin ile 30 bin arasında olduğu tahmin edilen genlerimiz bulunuyor. İşte bu genlerin hem dizilişi hem de birbirleriyle olan etkileşimi insanın göz rengi ve boy uzunluğu gibi fiziki özelliklerinin yanı sıra hayatı boyunca yakalanacağı hastalıkların şifrelerini de içeriyor.

Bir tür genetik program olarak nitelenen genlerde kısaca nükleotit ve A, T, C, G diye adlandırılan farklı dizilimlerle tanımlanıyor. Bu veriler hücre, DNA ve genlerimize yönelik bilgi konusunda gelinen son nokta. Ancak bundan sonrası oldukça karanlık. Zira tüm araştırmalara rağmen DNA'larımızın içerisinde bulunan 30 bin genimizin yüzde 97'sinin ne işe yaradığı hala bilinmiyor.

KÖTÜ ELLERE GEÇERSE SONUMUZ İYİ OLMAZ

Genetiğin riskleri de var. Öyle ki bir ulusun ortak genetik özelliklerinin belirlenmesi halinde savaş durumunda bomba atmak yerine o ülke insanlarına genetik 'şifre bozucu' yiyecek veya içecek satmak yeterli olacak.

ÖLÜMSÜZLÜK ARAYIŞINA GOOGLE DA KATILIYOR

ABD'li teknoloji şirketi Google geçen sene satın aldığı Calico şirketiyle genetik alanındaki faaliyetlerini artırdı. Bu alanın en büyük oyuncusu ise 2001'de ilk genetik haritayı çıkaran ünlü ABD'li bilim adamı Craig Venter. Venter, sahibi olduğu Human Longevity araştırma şirketiyle halen 40 bin insanın gen haritasını çıkarmakla uğraşıyor. İşlem tamamlandığında ise uzmanlar gen haritası çıkarılan insanların verilerini henüz tamamen sağlıklı olan insanların verileriyle kıyaslayarak sapmalar hakkında genel bir kural oluşturmaya çalışacak.

İLAÇLAR ARTIK PC ÜZERİNDE TEST EDİLECEK

-İnsanın genetik şifresinin çözülmesi halinde kişiye özel ilaç ve tedavi dönemi başlayacak.

-Bugün kanser gibi önemli hastalıkların tedavisi i çin kullanılan ilaçların sadece yüzde 30 etkili olduğu belirtiliyor.

- Genetik şifrenin çözülmesi halinde pek çok hastalık zaten daha ortaya çıkmadan önlenecek.

-Önlenemeyenler ise genlerde, ideal ölçümlere kıyasla belirlenecek sapmalar yardımıyla noktasal olarak çözülecek.

ROBOTLARIN BİRİNİN FİYATI 10 MİLYON DOLAR

-Bilim adamları daha birkaç yıl öncesine kadar gen haritası çıkarmak i çin genleri mikroskop ortamında işlemlere tabi tutuyordu.

-Bu incelemelerden sonuca ulaşmak ise haftalarca zaman alıyordu. Başarısızlık sonucunda ise çok değerli zaman kaybediliyordu.

-Son yıllarda geliştirilen özel robotlar ise aynı işlemi artık haftalar yerine sadece 3 saatte minimum hata payıyla gerçekleştiriyor.

-Hem zaman hem insan kaynağında büyük tasarruf sağlayan bu robotların tanesi en az 10 milyon dolar değerinde.

-Bu robotları üreten şirketin piyasa değerleri ise baş döndürücü hızlarla yükseliyor.

100 TRİLYON HÜCRENİN TAMAMI SIRLARLA DOLU

KROMOZOM: İnsan vücudunda toplam 100 trilyon hücre var. Bu hücrelerin her birinin içerisinde ise 46 kromozom var. Bu kromozomların 23'ü anneden, 23'ü de babadan geliyor.

HÜCRE: Kromozomlar ise 3 milyar DNA (deoksiribo nükleik asit) baz çiftinin proteinlerle birleşmesiyle paketler halinde çalışıyor. Bu paketlerin içerisinde de sayıları 25 bin ile 30 bin arasında olduğu tahmin edilen genlerimiz bulunuyor.

DNA ZİNCİRİ: Tüm araştırmalara rağmen DNA'larımızın içerisinde bulunan 30 bin genin yüzde 97'sinin ne işe yaradığı hâlâ bilinmiyor.
Son Güncelleme: 08.02.2015 02:34
Anahtar Kelimeler:
SağlıkHaberlerGüncel
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.