06 Ocak 2014 Pazartesi 12:46
'Fenerbahçe Avrupa'ya gidebilir, Beşiktaş'la UEFA'ya dava açabilirler'
Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin şimdiye kadar açıklamış olması beklenen şike davası kararını, Türkiye'nin içinden geçtiği süreç dolayısıyla halen açıklanmaması ve yaşanan son gelişmeler bir takım ihtimalleri yeniden gündeme getirdi.

Bu son gelişmeler hakkında görüşlerine başvurduğumuz, 3 Temmuz sürecinin önde gelen aktörlerinden, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin hukuk danışmanlığını yapmış Avukat Emin Özkurt önemli açıklamalarda bulundu.

Avukat Emin Özkurt'un açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla, gelişmelerin alacağı şekle göre Fenerbahçe'ye önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi'ne gitme hakkı doğabileceği gibi, Beşiktaş'ın ve Fenerbahçe'nin UEFA'ya başvuruda bulunup men edildikleri yıllara dair tazminat talep etmeleri de söz konusu olabilir.

Ayrıca, şike davasında yargılanan ve Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nden ceza alan Aziz Yıldırım ve Serdal Adalı gibi isimlerin de tekrar yargılanma imkanı ortaya çıkabilir.

YARGITAY BAŞKANI "KARAR YILBAŞINDAN ÖNCE ÇIKAR" DEMİŞTİ AMA...

Geçtiğimiz Kasım ayının son günlerinde, 2. Uluslar arası Yüksek Mahkemeler Zirvesi'ne katılan Yargıtay Başkanı Ali Alkan, "Biz ümit ediyoruz ki bu dosyanın yılbaşından önce çıkacağını tahmin ediyoruz." şeklinde konuşmuştu.

Ancak, gerek Başbakan Danışmanlarının yaptıkları kafa karıştırıcı açıklamalar, gerekse Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün '1 kişi bile içeride haksız yere kalmamalı' sözleri bir arada değerlendirildiğinde, 17 Aralık'tan bu güne yaşanan gelişmelerin Balyoz ve Ergenekon gibi davaların yanı sıra şike davası içinde bir umut ışığı haline gelmesine neden oldu.

Son olarak, Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile Başbakan arasında geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen toplantı sonrasında özel yetkili mahkemelerin baktığı davaların yeniden görülmesine dair yasal bir düzenlemeye gidilmesi gündeme geldi.

Avukat Emin Özkurt, "Barolar Birliği'nin önerisi hayata geçerse Aziz Yıldırım'a ve Serdal Adalı'ya tekrar yargılanma yolu açılır." dedi.

Bu son gelişmeler hakkında görüşlerine başvurduğumuz, 3 Temmuz sürecinin önemli aktörlerinden, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin hukuk danışmanlığını yapmış Avukat Emin Özkurt şunları belirtti:

"Türkiye Barolar Birliği’nin Başbakan'a önerdikleri düzenlemenin kesinleşmiş veya dosyası hala daha Yargıtay’da bekleyen davaların da yeniden görülmesini kapsaması nedeniyle şike davasının tekrar görülmesi, böylelikle Aziz Yıldırım ve Serdal Adalı gibi isimlerin yeniden yargılanması gündeme gelebilir.

Türkiye'de 17 Aralık tarihinden bu güne kadar yaşanmakta olan sürecin dışında kalıp değerlendirmede bulunduğumuz takdirde dahi bu davanın özel yetkili mahkemede görülmemesi gerekirdi. Zaten, 6222 sayılı kanun bu davaların özel yetkili mahkemelerde görülmesini düzenlememektedir.

Geldiğimiz noktada, Türkiye Barolar Birliği’nin önerisi hayata geçerse, Yargıtay Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını görevsizlik gerekçesiyle bozup dosyayı tekrar ve bu sefer normal yerel mahkemeye gönderebilir."

Avukat Emin Özkurt, "UEFA disiplinine sevk edilen Türk takımlarının ve kişilerin yeni başvuru hazırlıklarına şimdiden başlamalarını öneririm." diye konuştu.

UEFA ve CAS süreçlerindeki uzmanlığıyla ve girdiği önemli ulusal ve uluslararası davalarla bu alanda Türkiye'nin en tecrübeli hukukçusu olarak değerlendirilen Avukat Emin Özkurt, UEFA bakımından bundan sonrası için şu öngörülerde bulundu:

"Bu son gelişmelerin ülkeyi ne yöne götüreceğine bağlı olarak, Fenerbahçe'nin önümüzdeki yıl UEFA müsabakalarına katılması için yeni bir başvuruda bulunma ihtimalinin aralanabileceği söylenebilir.

Zira, UEFA verdiği cezanın gerekçesi olarak Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını baz almıştı, ancak bu karara karşı yapılan itirazları görmezden gelmiş ve yürümekte olan Yargıtay sürecini beklemeyip ceza vermişti. Şimdi ise, davanın yeniden görülmesi ihtimali gündemde. Yeniden yargılama gibi bir durum hayata geçerse, bu takdirde Fenerbahçe için bir takım hukuki yollar çıkacağına ve UEFA'ya 2014-2015 yılına ilişkin men cezasının kaldırılması için başvuruda bulunma hakkı doğacağına inanıyorum.

Ancak böyle bir başvurudan netice almak hiç kolay olmayacaktır. İzlenecek yolun hukuken çok ama çok iyi düşünülüp, spor hukukunun yanı sıra İsviçre hukukunun inceliklerini de gözeten farklı bir bakış açısıyla hareket edilmesi kulübü istenilen neticeye götürebilir."

BEŞİKTAŞ VE FENERBAHÇE UEFA'DAN TAZMİNAT TALEBİNDE BULUNABİLİR

Açıklamalarını sürdüren uzman hukukçu Avukat Emin Özkurt, Fenerbahçe'nin ve Beşiktaş'ın, müsabakalardan men edildikleri döneme ilişkin UEFA'dan tazminat talep etme haklarının olabileceğine dikkat çekti.

"UEFA'nın verdiği karar tamamen Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını baz almıştı. TFF Tahkim Kurulu'nun verdiği, oldukça kötü kaleme alınmış, zayıf ve hatalı hukuki gerekçelere sahip kararını değerlendirmeye dahi almamıştı." diyen Avukat Emin Özkurt, şunları söyledi:

"Gerçekten de, gündemde olan şekliyle yeniden yargılama söz konusu olursa Beşiktaş'ın ve Fenerbahçe'nin 'UEFA kararına zemin oluşturan sebeplerde ciddi sorunlar olduğu' noktasından hareketle yeni bir başvuruda bulunup, Avrupa kupalarından haksız bir şekilde men edilmiş olduklarını gerekçe göstererek UEFA'dan tazminat talebinde bulunma hakları doğabilir kanısındayım.

Her iki kulübün bu yönde adımlarını atarken cezaların geldiği daha önceki başvurularından farklı bir yöntemle hareket etmeleri, UEFA'yı istenilen noktaya getirecek hukuki hamleleri daha başka bir hukuk anlayışıyla gerçekleştirmeleri arzu edilen neticeye ulaşılmasını sağlar diye düşünüyorum."
Son Güncelleme: 06.01.2014 12:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.