14 Ocak 2015 Çarşamba 20:35
Petrol Düşüyor Türkiye Büyüyor
 Ülkemizde en çok harcamanın yapıldığı petrol ürünlerinde düşüş üretimdeki maliyeti düşürerek kar oranlarını yükseltti. Uluslararası bazda üdşen petrol varil fiyatları akaryakıt konusunda büyük oranda dışarıya bağlı olan Türkiye'yi büyütecek Abd li şirket GOoldman tarafından yapılan 6 aylık veriler ışığında petrol varil fiyatlarının 39 dolarında altına düşebilme ihtimali olması Türkiye ekonomisinde büyümesinde etkili olacak. Önümüzde ki dönemlerde cari aleni ve enflasyonda yaşanacak öngörüsünde bulunuldu. Dünya Bankası Başekonomisti Franziska Ohnsorge tarafından hazırlanan raporda değinilen konu başlıkları:


 DÜnya üzerinde yaşanan petrol varil fiyatlarında ki düşüş  Türkiye'nin büyümesinde büyük etken  teşkil ediyor.
Dünya Bankası Başekonomisti Franziska Ohnsorge, Türkiye'nin düşük petrol fiyatlarından yararlanarak büyümesini artıracağını belirterek, cari aleni ve enflasyonun ise önümüzdeki dönemde azalacağı öngörüsünde bulundu.
Dünya Bankası'nın Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'na göre Türkiye ekonomisinin 2015 yılında yüzde 3,5, büyümesinin beklendiğini söyleyen Ohnsorge, bu rakamın 2016 yılında yüzde 3,7, 2017 yılında ise yüzde 3,9 olarak beklendiğini belirtti. 
Ohnsorge, "Türkiye petrol fiyatlarındaki düşüşten faydalanmasını beklediğimiz ülkelerden biri. Petrol fiyatlarına ilişkin büyüme tahminimizi yaklaşık yüzde 30 oranında aşağı yönlü olarak revize ettik. Türkiye net enerji ithalatçısı ülkeler arasında ve cari açığın iyileşmesini bekliyoruz. Aynı zamanda enflasyonun da düşmesini bekliyoruz" dedi.


"TÜRKİYE OLUMLU ETKİLENECEK"


Türkiye'nin düşük petrol fiyatlarının oluşturduğu küresel ekonomik ortamdan müspet bir şekilde etkileneceğinin altını çizen Franziska Ohnsorge, bu durumun otoritelerin ve Merkez Bankası'nın enflasyonu azaltmasına, parasal politikalarını uygulamalarına yardımcı olacağını kaydetti. 
Ekonomik büyüme açısındansa Türkiye'nin ekonomik büyümesinin bu sene sonunda yüzde 3,5, gelecek sene ise yüzde 3,7 oranında gerçekleşmesini beklediklerini yineleyen Ohnsorge, bu büyümenin büyük kısmının güvende artıştan kaynaklandığını belirterek, "Güvenin artmasını, tüketim büyümesinin ise dirençli olmasını bekliyoruz" dedi. 


YUKARI YÖNLÜ REVİZE


Dünya Bankası'nın geçen sene Türkiye'nin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiğini anımsatan Ohnsorge, "Türkiye arada bir büyüme konusunda yukarı yönlü sürprizler yapabilen ülkelerden biri. 
Türkiye için 2014 yılında yüzde 3,1 ile oldukça kuvvetli bir büyüme beklemiştik. Şimdi bu büyümenin yüzde 3,5 ile devam etmesini bekliyoruz" diye konuştu.
"Türkiye'nin mali pozisyonu kuvvetli" Amerika Birleşik Devletleri ABD Merkez Bankası Fed'in mümkün nema artışı kararının gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri üzerindeki muhtemel etkilerini değerlendiren Dünya Bankası Başekonomisti Ohnsorge, Fed'in nema oranlarını 2015'in ortalarında artırmasını beklediklerini kaydetti. 
"Fakat bu artış nihai derece kademeli olacaktır ve finansman koşulları basit olmaya devam edecektir" diyen Ohnsorge, bu durumun Türkiye gibi geniş çaplı kısa vadeli finansman ihtiyacı olan ülkelere yardımcı olacağını ifade etti. 


"YATIRIMCI YEREL RİSKLER ODAKLANACAK"


Türkiye'ye yönelik kapital akışlarını da değerlendiren Franziska Ohnsorge, şunları kaydetti: "Genel olarak 2015 yılında kapital akışlarının ılımlı olmasını bekliyoruz. 
Yatırımcıların memleket bazlı yapısal özelliklere, mahalli politikalara ve mahalli risklere biraz daha odaklanmasını bekliyoruz. Türkiye açısından bizim tahminlerimize göre bu destekleyici bir faktör. Biz kapital akışının dirençli olmasını bekliyoruz. 
Türkiye düşük petrol fiyatlarından faydalanacak ve cari açığını netice olarak azaltacak sağlam mali pozisyonu olan ülkelerden biri. Dünya Bankası'nın en nihai yayınlanan verilerine göre bu senenin petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerimiz varil başına 46-65 dolar arasında.


Bu senenin sonuna doğru fiyatlarda çok hafif bir artışın beklenmesine rağmen umumi olarak fiyatların düşük seyretmesini öngörüyoruz. Diğer emtia fiyatları da düşmeye devam edecek. Rusya'ya uygulanan yaptırımlar devam edecek ama jeopolitik risklerde geçen yıla oranla küresel bazda kayda kıymet bir artış ana senaryolarımıza göre beklenmiyor." 
Dünya Bankası dün yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun birinci ve ikinci kısımlarında Türkiye'ye kapital akışlarına da değinerek, küresel yatırımcıların fonlarını Rusya'dan Türkiye'ye yönlendirmeleri sebebiyle kapital akışlarının kuvvetli olmaya devam ettiği vurgulanmıştı. Raporda, "Türkiye'de ekonomik büyümenin 2015-2017 seneleri arasında tüketimin güçlenmesiyle kademeli olarak artmasını bekliyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.
Son Güncelleme: 14.01.2015 20:35
Anahtar Kelimeler:
HaberlerGüncelEkonomi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.