01 Ocak 2017 Pazar 12:45
İtalya Vizesi Gerekli Evraklar 2017
banner61

Uzun süreli İtalya vize başvuruları doğrudan İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.Kısa süreli İtalya vize başvuruları konsolosluğa doğrudan yapılamamaktadır. Bu yüzden İtalya’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını İtalya Konsolosluğu yetkilendirilmiş kurumlara (İDATA) ya da Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

Randevu almak ve işlemlerle ilgili detaylı bilgi için 0850 840 20 93 numaralı çağrı merkezinden ÜCRETSİZ bilgi alabilirsiniz.

İTALYA VİZESİ GEREKLİ EVRAKLAR 2017

·         Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.) 

.          Var ise daha önceden tarihi geçmiş tüm pasaportlar

.          Konsolosluğa hitaben ,şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe,  örneği belgelerde mevcuttur.

·         Vize Başvuru Formu (37.soru ve 2 adet vekaletname imzalanmış olmalıdır, Başvuru formu tarafımızdan doldurulacaktır)

·         2 adet biometrik fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır,vesikalık yada pasaport fotoğraflarından farklıdır.)

·         Banka hesap cüzdanları.(Hesap hareketleri ve 3-6 bin arası bakiyesi bulunan, güncel tarihli ,kaşe imza ve banka imza sirküleri eklenecektir.)

·         Şirket imza sürküleri fotokopisi.

·         Orjinal faaliyet belgesi.(Son 3 ay tarihli)(Ticaret odasından alınabılır, orjinal olmalıdır)

·         Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)

·         Maaş bordrosu (Son 3ay)

·         Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

·         SSK işe giriş bildirgesi.

·         Var ise tapu fotokopileri.

·         Uçak.(yok ise tarafımızdan sağlanabilir)

·         Var ise araç ruhsat fotokopileri.

·         Seyahat sağlık sigortası. (yok ise tarafımızdan sağlanabilir)

·         Orjinal tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (Nüfus müdürlüğünden veya kaymakamlıklardan alınabilir.)

·         Kimlik fotokopisi.

·         SGK hizmet dökümü. (e-devlet şifrenizle alabilirsiniz)

Yurt dışı vize başvuru işlemlerinde İtalya’ya gitmek isteyen kişiler tarafından bilinilmesi gerekli olan bir takım süreç hakkında edinilmesi gerekli olan bilgiler bulunmaktadır. Vize başvuru süresince hazırlanılması gerekli olan belgelerin ve pasaport işlemlerinin, İtalya Konsolosluğu tarafından işlem sürecinin aracı kurum olarak resmi işlem sürecinin gerçekleştirilerek gerekli evrakların tesliminin alınmış olduğu iDATA aracılığı ile gerçekleştirilerek işlem sürecine dahil olması istenilmektedir. Bu işlemler 90 günü geçmeyen vize başvuruları için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize başvuru sürecine dahil olarak işlem gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İşlemlerin gerçekleştirilmesinde gerekli belgelerin ve pasaportun bir ay öncesinden hazırlık sürecine dahil olması işlem süresince sorun çıkmaması adına büyük bir önem taşımakta olan önemli bir faktör etkisi göstermektedir. İşlemlerin hazırlık sürecinde hizmet vermekte olan vize danışmanlığı aracılığı ile alınan randevu dahilinde hazırlanması ve işlem sürecine dahil edilmesi için bilinilmesi gerekli olan bilgi akışının vize danışmanlığı aracılığı ile sağlanarak işlem süreci boyunca herhangi bir sorun yaşanmadan işlem gerçekleştirilmelidir.

 
İtalya Vizesi almak için vize danışmanlığı veya bireysel olarak hazırlanılan belgelerin ve pasaportun eksiksiz ve doğru bir şekilde aktarımının resmi işlem sürecine dahil olarak vize başvuru onayının verilmesi için işlemlere tabii olması için iDATA’da işleme alınarak hizmet görmesinin sağlanması ile birlikte vize başvuru sürecinin resmi olarak işlem sürecine dahil ediliyor olması gerekmektedir. Vize başvurularının alınması için iDATA tarafından alınan randevu saatinde ofiste bulunularak resmi işlem sürecine dahil olunulması ve işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanılarak vize başvuru onayının verilmesi için gerekli belgelerin ve pasaportun doğru bir şekilde teslim edildiğinden emin olunulması gerekmektedir. Vize başvurularında iDATA tarafından alınan belgelerin ve pasaport işlemlerinin incelenmesi sırasında işlem süreci dahilinde İtalya’nın bir Schengen ülkesi olması ve Schengen ülke kuralları dahilinde iDATA tarafından alınması gereken parmak izi ile birlikte 5 yıl süre ile bütün Schengen ülkelerine herhangi bir vize başvuru sürecine dahil olunmadan seyahat gerçekleşebilmektedir.

İşlemlerin gerçekleştirilmesinde iDATA ofisi tarafından teslim alınan belgelerin ve pasaport işlemlerinin eksiksiz bir şekilde incelenme sürecine tabii olarak bize başvurularının tamamlanması ve gerekli aktarımın iDATA tarafından İtalya Konsolosluğuna aktarımının sağlanması ile vize başvurularının tamamlanma sürecine dahil olması ile birlikte vize başvuru onayının verilmesi için gerekli süreç bir iş haftası ile üç iş haftası arasında işlem türüne göre değişkenlik göstererek tamamlanmaktadır. Vize başvurularının tamamlanmanması ve işlemlerin resmi olarak sonuçlanarak vize alımının sağlanması için yurt dışı vize başvurusunda bulunan kişi tarafından edinilmesi gereken bilgi, işlemlerin hazırlık sürecinde hizmet vermekte olan vize danışmanlığı aracılığı ile sağlanarak telefon yolu ile iletişime geçilmekte ve vize başvurularının sonuçlanması ile ilgili bilgi akışı sağlanmaktadır. Vize başvurularında teslim edilmesi gereken pasaport üzerinde herhangi bir deformasyon, yırtılma ve zedelenme bulunmaması, pasaportun yurt dışından dönüş tarihinden en az 6 ay sonrası bir süre ile geçerliliğinin bulunuyor olması gerekmektedir. Vize başvurularında pasaportun bir ay öncesinden hazırlık sürecine dahil edilmesi sorun yaşanmaması adına büyük bir önem taşımaktadır.

Son Güncelleme: 07.01.2017 13:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.