07 Ocak 2017 Cumartesi 14:57
Çek Cumhuriyeti Vizesi Randevu
banner61

Çek Cumhuriyeti Schengen Bölgesi ülkelerinden biridir ve bu ülkeye yapılacak seyahatlerde başvuru sahibinin bir vizesinin olması gerekmektedir. Yapacağınız seyahat türüne göre randevu günü evraklarınızı teslim etmeli ve parmak izini vererek başvurunuzu tamamlamalısınız. Ülkemizden bu ülkeye en çok başvuru Turistik kategoride yapılmaktadır. Yapacağınız başvuru öncesinde evraklarınızın tam anlamıyla hazır olması gerektiği detayını göz önünde bulundurarak başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Başvurunuz öncesinde randevuyu aldıktan sonra lütfen durumunuza uygun evrakları hazırlayınız. Başvuru formunu doldurma aşamasında ve diğer evraklar ile ilgili detaylı bilgi için danışmanlık firmalarından yardım almanız sağlıklı ve hızlı bir başvuru süreci geçirmenize yardımcı olacaktır. Çek Cumhuriyeti Vizesi haricinde Schengen Vizesi Evrak Listesi 'ni de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Nasıl Randevu Alırım ?
0850 840 20 93 numaralı çağrı merkezi üzerinden randevu alabilirsiniz.

Hangi Evrakları Hazırlayacağım ?

Eksiksiz ve ingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU

Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (Istanbul başvuruları için zorunludur.)

Bir başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan diğer kişiler (reşit olmayanlar) ayrı başvuru formları doldurmalıdır. Vize aynı seyahat belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için en az 2şer boş sayfa içermelidir.

Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile tüm vizelerin ve mühürlerin olduğu sayfaların fotokopisi gerekmektedir.

Pasaportunda kızlık soyadını kullanan başvuru sahiplerinin dikkatine:

Sadece evlendikten sonraki ilk üç ay içerisinde pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti başvurusu yapmak için üç ayı doldurduysanız pasaportunuzu güncel soyadınızla yenilemeniz gerekmektedir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi ve evli olan kişiler için mutlaka evlilik cüzdanı

35x40 mm ölçülerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf

Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası (ıslak imza kaşeli olmalı ve gidiş tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi muhakak yer almalıdır)

Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.. Bir kaç ülkeye birden gidiliyorsa, ülkeler arası geçişi gösteren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonları da eklenmelidir.

Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler sunulmalı ve başka ülkeleri de kapsayan bir tura gidiliyorsa, o ülkelerdeki otel rezervasyonları da aynı şekilde eklenmelidir.(Tüm rezervasyonlarda otelden konfirmasyon alınmalı ve otelin kasesi ile imzası yer almalıdır. Ayrıca  her başvuru sahibinin adı ve soyadı otel rezervasyonunda mutlaka yazmalıdır!)

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:

son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro  olacak şekilde toplam  tutar hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği gibi olmalıdır. Sadece reşit olmayan başvurular ya da birlikte seyahat eden eşler birbirine sponsor olabilir diğer bütün başvuru sahipleri şahsi hesap hareketi sunmalıdır.

Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

Başvuru sahibi çalışan ise:
Şirketinin antetli kağıdına yazılmış, seyahat tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/veya izin onayı (ıslak imza kaşeli)
Şirketin imza sirküleri, son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası
SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK "hizmet dökümü"(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
Son üç aya ait maaş bordroları (ıslak imza kaşeli)
Başvuru sahibi çiftçi ise;
bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi (ıslak imza kaşeli)
Başvuru sahibi şirket sahibi ise:
Şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı (ıslak imza kaşeli)
4B Bagkur dökümü (ıslak imza kaşeli)
Şirketin son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi,imza sürküleri ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
Vergi levhası
Başvuru sahibi emekli ise:
Emekli maaşını gösterir belge (güncel banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)(ıslak imza kaşeli)
Başvuru sahibi öğrenci ise:
Öğrenci Belgesi (E-Devletten alınmış ve kare kodlu olmak zorundadır.)
Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:
Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir. (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk beraber gidiyor ama aynı anda başvuru yapmıyorlarsa, yine noterden orjinal muvaffakatname alınmalıdır.)
Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma ve çalışma izni( dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)

Çek Cumhuriyeti veya Çekya olarak tanınan bu ülke, Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Kuzey tarafında Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güney tarafında Avusturya ve doğusunda Slovakya’nın komşu ülkeler olarak bulunduğu bir Orta Avrupa ülkesidir. Turizmde önemli bir yer alan Praj kenti ise, ülkenin başkenti olarak bilinir. Çek Cumhuriyeti, Bohemya ve Moravya ülkelerinden bir araya gelip en büyük kentlerden bir tanesi olan Silezya’nın bir parçası olmaktadır. Çek Cumhuriyeti yıllar sonra, 2004 yılında, 1 Mayıs tarihinde, Avrupa Birliği’nin bir üyesi olarak kabul edildi. Çek Cumhuriyeti, kristal, cam ve granat taşlarıyla çok meşhur olmaktadır. Bunların yanında, gıdasal ürünler olarak, bira, hem üretim açısından, hemde kültür olarak, ülkenin en önemli sembolüdür. Birçok bira firmalarına ait olan isimler, aslında bu ülkenin kentlerinden alınmıştı. Buna örnek olarak bir tanesi, Bohemya bölgesine bağlı, Pilsen olmaktadır

Son Güncelleme: 07.01.2017 18:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.